От: Петер Кароши
„По дирите на слона“ е номиниран за Немската литературна награда (2021) и е номинацията на Австрия за Европейската награда за литература през 2022 г.
Културологът Тео се оказва в странно състояние на безвремие, когато решава да промени отношенията си със съпругата си Анна и сина си Мориц. Заедно с Мориц той предприема пътешествие по маршрута, който бъдещият император Максимилиан II е изминал със слона Сюлейман от Средиземно море до Виена преди векове. Само че баща и син поемат в обратна посока – от Австрия през Южен Тирол към Генуа. Скоро обаче двамата се сблъскват със сериозни проблеми. Привидно изгубен в себе си и отчаян от настоящето, Тео разказва под формата на дневник за пътуването си към прозрението, че именно миналото, спомените и паметта оформят настоящето. Пътуване, което придобива драматичен обрат и чрез което разказвачът осъзнава, че животът е поток от опити за обяснение и наблюдение. И че човек първо трябва да изгуби себе си, за да намери ближния си.
Роман, съчетаващ стилистична прецизност с почти приказна атмосфера, който пренася духа на „Три жени“ на австрийския модернист Роберт Музил в наши дни.
ISBN | 9786192351779 |
---|---|
Тегло | 0.350000 |
Цветност | черно/бяла |
Издател | Изида |
Корица | мека |
Размери | 13х20 |
Брой страници | 164 |
Дата на издаване | 2025 г. |
Език | български |