Ран Босилек е известен български писател, поет и преводач. Сред най-известните му произведения са "Патиланци", "Родна стряха", "Косе босе", "Я, кажи ми облаче ле бяло" и много други. Но всички сме учили, че "Ран Босилек" е псевдоним - всъщност истинското име на автора е Генчо Станчев Негенцов.
Роден е на 26 септември 1886 г. в гр. Габрово. Баща му бил занаятчия и опълченец в Освободителната война. Ран Босилек имал двама братя и две сестри, като всички получават висше образование - единият му брат е известният професор по педагогика д-р Христо Негецов, а другият се казвал Никола Негецов - физик и метеоролог.
През 1904 г. Ран Босилек завършва Априловската гимназия в Габрово. В продължение на няколко години след това работи като учител. За своите малки ученици той написал първото си детско стихотворение "На косичка", което било публикувано в списание "Светулка" през 1906 г. Когато решава да учи за висше образование, отива в Софийския университет, където от 1908 до 1910 г. следва Славянска филология. Няколко години след това завършва право с докторат в Брюксел, Белгия. Намира си работа като адвокат, но любовта му към децата била толкова голяма, че той решил да продължи да пише за тях.
Така Ран Босилек става редактор в списание "Светулка", а след това и във вестник "Врабче". Редактор е и в издателство "Хемус", където се издава списание "Детска радост" - едно от най-известните детски издания в България. Авторът на "Родна стряха" е членувал в Съюза на българските писатели и е бил председател на Дружеството на детските писатели.
Ран Босилек е един от създателите на художествено оформената детска книга в България. Така съвсем заслужено през 1932 г. книгата "Неродена мома" с преразказани приказки от Ран Босилек и илюстрации на Георги Атанасов (издателство "Хемус") печели престижната международна награда Шумейкър на Втората международна изложба на книгата в Брюксел.
Творчеството на Ран Босилек е известно с това, че се съчетават лирика и прозаика - нещо, което се среща рядко. Огромният обем произведения за деца се представя от десетки издания и често в сборници.