В своята първа книга, „За смъртта и умирането“, Елизабет Кюблер-Рос дефинира петте етапа на умирането – отричане, гняв, уговорки, депресия и приемане. В годините след публикуването на книгата стана ясно, че това са етапи, през които преминаваме не само когато се сблъскаме със смъртта, но и когато преживяваме различни трудни моменти и катастрофални житейски изпитания.
Много от нашите проблеми се дължат на потисната и неизлекувана скръб. Когато не работим върху скръбта си, ние губим възможността да изцелим душата, психиката и сърцето си. Скръбта трансформира съкрушената ни, наранена душа, която вече не иска да става сутрин, защото не вижда смисъл да живее повече.
Д-р Елизабет Кюблер-Рос (1926–2004) е роденa в Швейцария. Тя е психиатър, хуманист и съосновател на световното движение за хосписни грижи. В своята книга „За смъртта и умирането“ (1969), тя за пръв път дефинира петте етапа на скърбенето, през които минава човек, очаквайки края на своя живот на земята.
Д-р Кюблер-Рос е автор на 24 книги, преведени на 36 езика. Дарила е утеха на милиони хора, изправени пред собствената си смърт или пред смъртта на любим човек. Най-големият й професионален завет е човечната грижа за умиращите и важността на безусловната любов.
През 2007 г. името на Елизабет Кюблер-Рос е записано в Залата на славата, а списание „Тайм“ я нарежда сред стоте най-велики мислители на ХХ век. Делото й продължават стотици организации по целия свят, включително фондацията „Елизабет Кюблер-Рос“.
Дейвид Кеслър е един от най-известните съвременни експерти по въпросите на скръбта и загубата. Той е съавтор на Елизабет Кюблер-Рос при написването на двата бестселъра „За скръбта и скърбенето“ и „Уроци на живота“. Автор е и на бестселъра „От какво се нуждаем, когато умираме“ (получил наградата на името на Майка Тереза), също и на книгата „Визии, пътувания и пренаселени стаи“.
Помагал е на много знаменитости, когато техни близки са имали фатални заболявания.
Основател на подкрепящата група за болни от рак „Призракът в килера“, той изнася лекции за начина, по който можем да живеем пълноценно живота си с болестта рак. Дейвид е доброволец към Червения кръст и е в борда на фондацията „Сара Фосет“.