Количка 0
0,00 лв.

Цензурата: От църковния кодекс до ютюб

От: Ханес Хофбауер

Налично на склад – доставка между 1-5 дни
SKU
ИЗ2167
20,00 лв.

"Опасна дезинформация стана печат, който корпорации монополисти като Гугъл или Мета поставят върху всички онези публикации и материали в своите платформи, които не отговарят на трансатлантическо-либералния мироглед на техните управители. Следва изтриване и блокиране от политически и културно контролирани алгоритми. През последните години това се случи милиони пъти, когато материали за английското кралско семейство, за Русия, исляма или изменението на климата не съответстваха на господстващото мнение. Между репресивните държавни структури и частните медийни монополи се развива нова практика на цензура, за която и двете страни отказват да носят отговорност и взаимно си я прехвърлят; това е цензурата на постиндустриалната кибернетична епоха. Виенският историк Ханес Хофбауер се връща назад в историята, за да ни помогне да разберем по-добре как работи цензурата."
- Мартин Петрушев, преводач на книгата

"Опасна дезинформация стана печат, който корпорации монополисти като Гугъл или Мета поставят върху всички онези публикации и материали в своите платформи, които не отговарят на трансатлантическо-либералния мироглед на техните управители. Следва изтриване и блокиране от политически и културно контролирани алгоритми. През последните години това се случи милиони пъти, когато материали за английското кралско семейство, за Русия, исляма или изменението на климата не съответстваха на господстващото мнение. Между репресивните държавни структури и частните медийни монополи се развива нова практика на цензура, за която и двете страни отказват да носят отговорност и взаимно си я прехвърлят; това е цензурата на постиндустриалната кибернетична епоха. Виенският историк Ханес Хофбауер се връща назад в историята, за да ни помогне да разберем по-добре как работи цензурата.

Читателят държи в ръцете си първото пълнокръвно и задълбочено изследване на проблемите с цензурата на български език. То е разделено на две части - първата е историческо проследяване на цензурата от Гутенберговата революция до края на XX век, а втората съставлява една от малкото качествени разработки по въпросите с дигиталната цензура.

В началото на книгата виждаме Хайне, Кант, Фихте, Маркс и други влиятелни и не дотам познати исторически личности да се сблъскват с цензурата на своето време. Във втората част тази палитра от практики за забрана е съотнесена към дигиталната цензура на днешния ден. Изследването на Хофбауер показва, че цензура винаги е имало, но дори във времената на най-ожесточеното ѝ прилагане всеки път са се намирали вратички тя да бъде заобиколена."
- Мартин Петрушев, преводач на книгата

***

Ханес Хофбауер е журналист и издател от Австрия, автор на книги на икономическа и международна тематика. Роден е през 1955 година във Виена, където учи икономика и история.

В някои свои лекции Ханес Хофбауер разглежда въвеждането на еврото като кулминация от едно развитие, което има за цел да ограби държавите с неразвити икономики в южната и източната част на Европейския съюз. Чрез еврозоната тези държави са лишени от икономическа самостоятелност, а значими слоеве от населението им обедняват и се превръщат в нова емиграция за Запада. Печелившите от този тип интегриране на периферията са единствено силните, износно-ориентирани капиталистически икономики от Севера на ЕС, а според него най-печеливша от този процес е Германия.

Като журналист, Ханес Хофбауер се вълнува и от темата за цензурата, на която обръща специално внимание в книгата си "Цензурата: От църковния кодекс до ютюб".

Повече информация
ISBN 9786190112167
Тегло 0.350000
Цветност черно/бяла
Издател Катехон (Изток-Запад)
Корица мека
Художник Деница Трифонова
Размери 14х21
Преводач Мартин Петрушев
Брой страници 256
Дата на издаване 2023 г.
Език български
Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Цензурата: От църковния кодекс до ютюб
Вашият рейтинг