"Йогасутра" на Патанджали е сборник със 196 сутри, всяка разглеждаща различен аспект от пътя към просветлението чрез йога. Трактатът е съставен преди повече от 2000 години и е признат за едно от най-задълбочените и образователни изследвания на човешката природа в търсене на духовно освобождение.
Б. К. С. Айенгар (1918 - 2014) е считан от мнозина за най-влиятелния йога учител на нашето време. Преводът, направен от него, е съпроводен и с подробен коментар върху всяка сутра. Въпреки че има немалко коментари върху трактата, дело на бележити философи и мистици, неговият се отличава със своя достъпен стил, резултат от дългогодишния му практически опит.
"Йога е другар на онези, които я прегърнат искрено и безрезервно. Тя извисява практикуващите я, като ги изтръгва от ноктите на болката и тъгата и им дава възможност да живеят с пълна сила, да се радват на живота. Упражненията по йога правят мързеливото тяло дейно и жизнено. Преобразяват и хармонизират ума. Йога спомага за настройването на тялото и ума в съзвучие с духовната същност, душата, така че и трите да се слеят в едно."
- Б. К. С. Айенгар
"Йогасутра" на Патанджали е своеобразна йога библия. Да практикуваш йога без детайлната и панорамна вътрешна картография на йога сутрите е все едно да си оставен на произвола на съдбата в открито и потенциално опасно море. Да си служиш с тази карта без компаса на задълбочения и авторитетен опит на Айенгар означава да се излагаш на излишен риск. Никой йога последовател не бива да се лишава от този класически и безценен труд."
- Годфри Деверо, автор на "Динамична йога"
Беллур Кришнамачар Съндарараджа Айенгар (1918 - 2014), по-известен като Б. К. С. Айенгар, е основател на стила йога, познат като "Айенгар йога", и е смятан за един от най-големите учители по йога в света. Той е автор на много книги за практиката и философията на йога. Бил е един от най-ранните ученици на Шри Тхирумулар Кришнамачаря, който е считан за Бащата на съвременната йога.
Б. К. С. Айенгар е роден в бедно семейство в Беллур, Индия. Той е 11-о от 13-те деца (10 от които са оцелели). Когато е на пет години, семейството му се премества в Бангалор. Едва 9-годишен губи баща си, който умира от апендицит. През детството си Айенгар се бори с малария, туберкулоза, коремен тиф и други епидемии. Има тежка съдба - по рождение е болнав, а и доста често недохранен поради недоимъка в семейството му. Той оцелява по чудо. Започва да се занимава с йога на 16-годишна възраст, за да подобри здравето си. Живее 96 години. Айенгар споделя в интервюта, че на 90-годишна възраст продължава да практикува асани по три часа на ден и пранаяма един час дневно.