През лятото на 1941 г., когато нацистите нахлуват в Съветския съюз, събитията отвеждат Василий Гросман като кореспондент до линията на фронта, където той става свидетел на някои от най-страшните жестокости в руската история.
Докато Гросман следва пътя на Червената армия от отбраната на Москва до кръвопролитието при Сталинград и нацисткия геноцид в Треблинка, неговите записки рисуват жива, неподправена и разтърсваща картина на Източния фронт през Втората световна война.
Бележниците и военните дневници на Гросман, неговата лична кореспонденция и статиите му за пресата са старателно вплетени в увлекателно повествование от Антъни Бийвър и Люба Виноградова. Те позволяват да вникнем в живота на автора, отразил в прозата си епохалните събития при Сталинград.
„Писател на война“ е незабравим разказ за събитията на Източния фронт, видени през очите на един велик писател, и описал „безмилостната истина за войната“.
***
Василий Гросман е роден през 1905 г. През 1941 г. става военен репортер за в-к „Червена звезда“ и започва да се смята за легендарен военен герой. Шедьовърът му „Живот и съдба“ е смятан за заплаха за тоталитарния режим и на Гросман е казано, че няма шанс романът да бъде публикуван през следващите 200 години. Гросман умира през 1964 г.
Люба Виноградова е изследовател, преводач и журналист на свободна практика. Работила е с Антъни Бийвър по последните му три книги.
Антъни Бийвър е най-известният британски историк и бестселъров автор, чиито книги са преведени на 32 езика и са продадени в над 7 милиона екземпляра. Бийвър е носител на множество престижни литературни награди, между които са призът за военна литература „Прицкер“ – за цялостен принос към писането на военна тематика; наградата „Самюъл Джонсън“; историческата награда „Улфсън“; Наградата на Лонгман. Притежава множество държавни отличия (на Франция, Белгия, Естония, Испания) и почетни докторски степени на различни университети. Творбите му се смятат за най-добрите образци на военната литература. Бийвър е служил в кавалерията на британската армия и е бил командирован по служба в Германия. Книгите му се отличават със задълбочено проучване на темите, прецизност при боравене с фактите и много жив и увлекателен стил на писане. Сред най-известните му творби са книги като „Сталин град“ , „Падането на Берлин (1945)“ , „Битката за Испания“ , но безспорно най-амбициозният му проект е изчерпателната хроника на Втората световна война.