А те едва ли случайно са оцелели през опасни погроми в сложни житейски превратности, когато техните сродни подобия са били затрити през столетията. Сякаш по нечия висша воля е трябвало да стигнат до нас като сетни свидетели на обстоятелства по събития, които – попътно или нарочно – са били обричани на принудителна забрава. Те положително носят послания към нас, които сме застрашени духовно и обществено, ако развиваме своя светоглед върху натрапени доктрини за истинския път на нашата цивилизация и идолите в нея. Именно техните подминавани подсказки понякога ни подават последната живинка, от която да възкресим истината, загробена като неразбрана или неугодна за онези, които властват дори над душите ни с повратни внушения за миналото и личностите в него. Затова дори да виждате познати неща и лица в някои от изнесените в тази книга изображения, сигурно ще се изненадате какво именно тук те споделят с нас...
Христо Буковски е дипломант на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Повечето му публикации в централния печат са по теми от българската история, християнския духовен живот на българите и обредността в мистичната народна практика. Неговото изследване върху живота, духовната подготовка и въвеждането в мъченичество на плеядата български светци от края на ХVІІІ и началото на ХІХ в., което академичното издателство „Проф. Марин Дринов“ публикува под заглавието „Мистичните полети от страха до любовта“, получи през 2000 г. наградата на Съюза на българските писатели.
Автор е на романите „Храначът на магаретата“ (за подвига на св. Онуфрий Габровски), „Буенец за братовчеди“, „Да пукне вещерът, горкият“, „Чия игра играхте, Оббов“, „Версия кивот“, „Обсебени“. Други негови книги са „Поздравете оцелелите“, „Уверените“, „Обстоятелства по успеха (журналистически нероман) “, „Шеметът да гълташ жаби (Магичното поле за човешка власт между Бога и Сатаната в проходжийската теория на нашия народ) “, „Избраницата на Константин Велики“, а богато илюстрираните му исторически очерци „България“ и „София“ са издадени в луксозни томове на английски, немски, френски, испански, италиански и руски език.
Член e на СБП и СБЖ.