Авария в Крилото за високоенергийна магия на Невидимия университет едва не унищожава Света на Диска, но вместо това насред Анкх-Морпорк се ражда цяла нова вселена. Архиканцлер Ридкъли и неговите магьосници веднага се вживяват в ролята на нейни богове – без изобщо да разбират как тя функционира без помощта на костенурки, слонове и без никаква следа от магия в нея.
Докато те наблюдават нейното развитие и прелитат през геоложките периоди, ние ставаме свидетели на бурната еволюция на нашата собствена Вселена и на живота от Света на Кълбото, който Ринсуинд с право описва като „продължителна скука, изпъстрена с кратки периоди на смърт“.
В първата книга от поредицата „Науката от Света на Диска“ Тери Пратчет обединява усилия с биолога Джак Коен и математика Иън Стюарт, за да разкажат едновременно две истории. Едната е от Света на Диска и в нея Ринсуинд отново ще бъде опитно зайче. Другата е от Света на Кълбото, нашия свят, в който като по чудо хаотично блъскащите се частици са се подредили така, че да се стигне до динозаври, компютри, космически кораби и хора, невярващи, че Земята е кръгла.
Защо нашето мислене е по-близко до това на магьосниците от Невидимия университет, отколкото до това на учените? Как е станало така, че онези части от мозъка ни, които са били пригодени да забележат дебнещия в храстите лъв, са същите части, заради които не само можем, но и обичаме да четем романите на Тери Пратчет? Защо толкова много хора твърдят, че са били отвличани от извънземни и как това може да е свързано с измирането на динозаврите?
В тази книга ще научите отговорите на тези въпроси, но ще научите и колко много отговори все още не знаем за нашия собствен свят.