Втора част на документалния роман „Лагер на смъртта“ на Васил Ю. Даскалов, посветен на лагера на смъртта край Ловеч, който функционира от 1959-1962 г.
По разсекретените досиета и мемоарите. С цитати от интервюта – гласът на оцелелите и на органите на ДС. Историческите факти и свидетелства, адаптирани в роман.
„Някои персонажи живеят само в две- три глави от книгата, както техните прототипи са издържали едва две-три седмици или броени дни. Сетне идват други на тяхно място, човешкият живот не струва.“
От автора
Описва ловешкия лагер (функционирал 1959-1962 г.) – режима, убийствата, причините за закриването, последвалите репресии. Обвинителния акт на прокурор Татарчев и присъдата. Но не съдебната присъда, а тази на цялото ни общество.
Един безпощаден роман, съдържащ фрагментарно и ужаса, и любовта по близките; политическия и социалния анализ. Мотивът за преследването на личността, която е устрем на индивидуална младост.
Васил Ю. Даскалов е завършил френска филология през 2003 г. След семейната новела „Мария на сутринта“ (2018 г.) той се заема с проучване на документалистиката за лагера край Ловеч. Среща се и с един от оцелелите, за да сглоби фактите и мемоарите в първия по рода си роман за поделението на смъртта.