Количка 0
0,00 лв.

Културни корени на древното царство Гуджу

От: Цин Сюеу

Възникнало преди около 3600 години като важно феодално владение в северната периферия на династия Шан, Гуджу просъществува почти цяло хилядолетие, претърпявайки редица политически турбуленции и метаморфози. 

„Културни корени на древното царство Гуджу“ е академичен труд с висока научна стойност, който представя на българските читатели първото цялостно и систематично изследване на историята и развитието на това обвито в мистерия царство.

„Културни корени на древното царство Гуджу“ е академичен труд с висока научна стойност, който представя на българските читатели първото цялостно и систематично изследване на историята и развитието на това обвито в мистерия царство. Възникнало преди около 3600 години като важно феодално владение в северната периферия на династия Шан, Гуджу просъществува почти цяло хилядолетие, претърпявайки редица политически турбуленции и метаморфози. Неговата територия, която днес попада в границите на провинциите Хъбей и Ляонин, в дълбока древност е била пресечна точка на пътищата, свързващи източните, северните и централните части на Китай. Именно тук се заселват, мигрират и сливат множество етнически групи и племена; така тези земи стават център на синтез между ханската култура и културата на номадските етноси.

Чрез систематизация на наличния изворов и археологически материал авторът Цин Сюеу и неговият екип анализират етническата генеалогия, географското местоположение и еволюцията на васалното царство Гуджу, както и неговата значимост в контекста на традиционната китайска духовна култура и съвременната регионална култура. Съществена част от изследването е посветена на принципите на „морал, благоприличие, почтеност, добронамереност и праведност“, залегнали в сърцевината на културата Гуджу, които оказват дълбоко влияние върху по-късните конфуциански и даоистки концепции. В историческите легенди тези принципи се олицетворяват от братята Бо И и Шу Ци – престолонаследници, които доброволно се отказват от трона, предпочитайки отшелническа смърт пред служенето на нечестив владетел. Въпреки че техният политически идеализъм получава противоречиви оценки от по-късните поколения философи и литератори, той изиграва безспорна роля в изграждането на хуманистичния аспект на държавното управление и националната култура на Китай.

***

Цин Сюеу е роден през 1967 г., с манджурски произход. Той е доктор по литература, гост-лектор в Пекинския педагогически университет, професор, научен ръководител в магистърски програми и виден експерт. Бил е ръководител на Катедрата по китайски език в Хъбейския педагогически институт за наука и технологии, директор на Института по право и литература и директор на Институт „Конфуций“. Понастоящем заема длъжността директор на Центъра за изследване на културата на Източен Хъбей, който е ключова изследователска база за хуманитарни и социални науки в Хъбейския университет, и директор на Изследователския център за нематериално културно наследство на провинция Хъбей. Експерт е по проекти на Националния фонд за социални науки, експерт по оценка на докторантски дисертации към Министерство на образованието на КНР; постоянен член на Управителния съвет на Лингвистичното дружество на провинция Хъбей; член на Комисията по образованието по китайски език на провинция Хъбей, член на Комисията за докторанти по хуманитарни и социални науки на провинция Хъбей; председател на клона по социални науки на Асоциацията на експертите и докторантите в град Цинхуандао; специален консултант на Общинския партиен комитет и общинското правителство на град Цинхуандао; почетен гост на събитието „Международен маратон в Цинхуандао“, проведено през 2014 г. и излъчено на живо по китайската национална телевизия CCTV. 

***

Очаквайте скоро!

Повече информация
ISBN 9786190114574
Тегло 0.350000
Цветност черно/бяла
Издател Изток - Запад
Корица твърда
Размери 16.8х24
Брой страници 312
Дата на издаване 2025 г.
Език български
Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Културни корени на древното царство Гуджу
Вашият рейтинг