През септември 1940 г. бившият кавалерийски офицер Витолд Пилецки се оставя да бъде арестуван от немските власти и изпратен в концентрационния лагер в покрайнините на Освиенцим. Целта на мисиятa: да информира полската съпротива и полското правителство в изгнание, а чрез него – и съюзниците от антихитлеристката коалиция – за масовите избивания на лагерниците и постепенното превръщане на лагера „Аушвиц“ в епицентър на унищожението на европейското еврейство.
След престой от две и половина години обаче Пилецки стига до извода, че за да подтикне Запада към действие ще трябва да извърши невъзможното -- да избяга от „Аушвиц“.
Заличен тотално от историята и екзекутиран през 1948 г. от следвоенното полско прокомунистическо правителство, Пилецки остава почти непознат за широката световна общественост. Архивът му и шифрите, с които е бил закодиран от Пилецки, е върнат на сина му Анджей едва след рухването на Съветския съюз.
Получил достъп до този и редица други архиви от двете страни на Атлантика, авторът на настоящото издание – роденият през 1978 г. в Уелс Джак Феъруедър – предлага първото задълбочено и подробно документирано изследване за живота на Витолд Пилецки.
Випусникът на Оксфорд Феъруедър има стаж като военен кореспондент с британските войски в Ирак през 2003 г., а впоследствие отразява и войната в Афганистан за в. „Уошингтън Поуст“.
За „Доброволецът“ Феъруедър получава и една от най-престижните литературни награди във Великобритания (заедно с „Букър“) – наградата „Коста“, основана през 1971 г. от пивоварните „Уитбред“, а днес носеща името на световноизвестната верига от кафенета. Днес общият награден фонд „Коста“ възлиза на 60 000 британски паунда.