Историята на едно различно момиче
Сюжетът пренася в началото на XX век, когато френската култура е завладяла цяла Европа. Фериде е чиста и привлекателна. И бунтарка, истински ренесансов образ, защото да живееш в Турция в началото на миналия век и да напуснеш дом, семейство, да тръгнеш из Анадола и да станеш бедна учителка в провинцията, е проява на истинска сила на духа. И всичко това с усмивка, с чистота и невинност – „мъничкото, веселото, жизнерадостното, изящното и мога да прибавя още красивото благородно същество“.
Любовта ѝ е неопетнена от злоба и омраза. Тя е тиха тъга, копнеж по чувства като нейните – дълбоки и завинаги. Писателят не може да проникне в дълбочината на класовата същност на явленията, но изключителната душевна красота го впечатлява и той успява да ни я внуши. Навремени дребната незначителна основна учителка отстъпва, за да се изяви безжалостната Чучулига с цялото си лекомислие и язвителност.
"В планините расте цвете, името на което не зная, Фериде. Ако човек го мирише постоянно, след време започва да усеща по-слабо дъха му. Единственият начин за възвръщане на чувствителността на обонянието към това цвете е да не го помирисваш известно време. Дори понякога, заслепен от страстта да почувства отново неговия мирис, човек може да опита друг мирис, да доближи до лицето си някое „жълто цвете“.
Това цвете често пъти страда поради своя хубав дъх.
Хората го разтриват и мачкат между пръстите си… Ти ми приличаш тъкмо на това вълшебно цвете, което ухае толкова повече, колкото повече го мачкат."
***
Решат Нури Гюнтекин е романист, автор на разкази и преводач. Роден е на 25.11.1889 г. в Истанбул в семейството на военен лекар. През 1912 г. завършва Литературния факултет на Истанбулския университет. От 1933 г. до 1943 г. е депутат в гр. Чанаккале. После заема поста културно аташе в Париж и е избран за турски представител в ЮНЕСКО. В Лондон се лекува от рак на белия дроб. Умира на 7.12.1956 г. Погребан е в родния си град. Решат Нури Гюнтекин, един от класиците в турската литература, става световноизвестен именно с романа си „Чучулигата“. Романът е филмиран през 1966 и 1986 г.