Темата на поредната книга е в самото заглавие „България и Македония“, тема колкото стара, толкова и актуална. Какво ни сближава и кой ни разделя? Територия, история, учени, политици или недоброжелателни държавници? Ще намерите отговора на редица въпроси в изследването на Александър Башмаков. Книгата „Болгария и Македония“ излиза на бял свят преди 118 години, в далечната 1903 г., в Санкт Петербург. Авторът ѝ, потомственият руски дворянин Александър Башмаков, си избира псевдонима Вещий Олег (Мъдрият Олег), за да покаже родовата си връзка с основателите на династията на първите руски князе и царе – варягите Рюрик и Олег.
Александър Башмаков е тясно свързан с България и българите. През 1881 г., току-що завършил право в Одеса, той заминава за Източна Румелия и получава първата си работа в Дирекцията на правосъдието. Година по-късно той е назначен за първи директор на Областната библиотека и музей и остава на този пост до края на 1882 г., когато се прибира в Русия.
Башмаков се връща в България през 1899 година, 17 гoдини след първата си работа в Източна Румелия. В България, освен София, той посещава част от местата на славните битки от времето на Освободителната война 1877–1878 г. – Плевен и Шипка. След това предприема едно изпълнено с опасности и премеждия пътуване из изнемогващата под османски гнет Македония, като всичко това по-късно описва в книгата си.