От богато историческо наследство, започващо от периода на късния халколит, преминало през разнообразно по плътност обитаване с пик през ранножелязната епоха и завършило със завладяването на Търновград от османските турци, тук е представено времето, когато Трапезица се превръща във втората цитадела на столицата на Второто българско царство - между 30-те год. на XIII и края на XIV в.
Върху площ от 1800 кв. м бе проучен културен пласт с дебелина до 2.85 м и бяха разкрити крепостни съоръжения, средновековна улица, 14 сгради и много други структури с кратък живот. Наред с проблемите на стратиграфията, хронологията и градоустройството на южната част на Трапезица, а и на средновековно Търново като цяло, книгата представя и многбройните археологически материали, открити по време на разкопките. Те включват 1800
находки, над 3000 монети и огромен керамичен материал.
С издаването на този първи том, посвтен на средновековния град, авторът се надява да постави началото на публикуването на археологическите проучвания и в бъдеще да бъдат представени както праисторическият и тракийският период от обитаването на Южната тераса на Трапезица, данните от интердисциплинарните изследвания и пълен нумизматичен каталог, така и резултатите от разкопките след 2013 г.