В първата и най-популярна част „Ад“ италианският класик, придружен от древноримския поет Вергилий, тръгва на епична одисея през деветте кръга на пъкъла, за да опознае разноликото лице на човешките грехове и пороци.
Известен в миналото като „най-славния поет“, днес Данте Алигиери ни е завещал културно наследство без аналог. А неговата „Божествена комедия“, най-мащабното му произведение, Хорхе Луис Борхес нарича „най-добрата литература, постигана някога“.
Поемата си италианският поет, мислител и философ започва да пише през 1308 година, само на 43, и завършва през 1320-а, скоро преди да умре. По съдържание тя описва собственото му пътуване в задгробния свят, но в същността си символизира пътя, който душата изминава от подземните дебри на злото („Ад“) през срещата с надеждата („Чистилище“) до светлината на спасението („Рай“).
Тъкмо в първата и най-популярна част „Ад“ италианският класик, придружен от древноримския поет Вергилий, тръгва на епична одисея през деветте кръга на пъкъла, за да опознае разноликото лице на човешките грехове и пороци.